Znovu v údolích pod Alpami

27.09.2016

Opět po roce jsme se vydali na cestu Evropou, abychom se zúčastnili jubilejního, 35. mezi - národního setkání kominíků v severoitalském údolí Vigezzo.

Cestu jsme tentokrát prodloužili o několikadenní poznávání okolního kraje, neboť zdejší oblast bývala už od raného novověku nazývána "údolí kominíků". Italské regiony Piemont a Lombardie, ale i sousední švýcarské kantony Ticino či Graubinden jsou tedy pro naše bádání nesmírně cennými oblastmi.

Nejen tedy studium masivní pracovní migrace zdejších obyvatel v 19. století, ale především kořeny tohoto fenoménu ve století 16. a 17. nás zavedly k jezeru Maggiore, ale i ke dvěma sousedním, Luganskému a Comskému.

Vedle dechberoucích scenérií alpských masivů jsme hlouběji pronikli do zdejší oblasti a snažili se ji pochopit v kontextu horizontů novověkého člověka.

Do Santa Maria Maggiore se s námi letos vydal i náš mladý, nadšený kolega Jakub, který část cesty absolvoval na kole.

Příjemná kolegiální i profesní setkání se starými známými obohatila i nová přátelství.

Za poskytnutí propagačních materiálů bychom rádi poděkovali táborskému Odboru kultury a cestovního ruchu a Společenstvu kominíků ČR.

Nejen celé městečko, ale i okolní obce žijí touto slavností a jsou prodchnuty vstřícnou pohostinností.

Velice dojemné bylo vystoupení jednoho z oněch dětských kominíků, jejichž památce je toto setkávání věnováno, dnes již stoletého pána, kypícího dosud vitalitou.

Další fotografie k vidění zde:

Vytvořte si webové stránky zdarma!