Novoroční výstava v Dírné, leden 2020
Pro naši takřka domovskou obec, všechny milé sousedy i návštěvníky z daleka jsme na začátku ledna 2020 přichystali výstavu novoročních kominických přání a kalendářů.
Vernisáž proběhla 25. ledna ve 14 hodin v budově bývalé školy v Dírné. Již tradičně spolu s námi výstavu otevřeli táborští Pouličníci. Měla být přístupná do konce března. Stejně jako další kulturní podniky byla však v důsledku opatření proti šíření koronaviru uzavřena dříve.
Pod ochranou svatého Floriana
Galerie 140, Tábor 2019
U příležitosti svátku svatého Floriana, patrona kominíků a celé řady dalších profesí, byla 8. května v táborské Galerii 140 zahájena výstava, mapující více než pět století působení kominíků v Čechách. Přiblíží dějinné peripetie příchodu prvních kominíků na naše území, jejich nezastupitelnou roli v prevenci požárů i náplň jejich dnešní práce.
Patronát svatého Floriana si kominíci zvolili již v samém počátku svého sdružování. Na cechovní truhle, slavnostních cechovních pohárech a praporech byl zobrazován přinejmenším od první poloviny 18. století. Jeho obraz, podle dochovaných pozůstalostních inventářů, visel téměř vždy v rodinách kominických mistrů. Jeho svátek oslavovali bohoslužbami, výročními cechovními schůzemi, nebo později valnými hromadami společenstev, což se dodržuje dodnes.
Část kominických povinností, související s přímým zásahem při požárech přebíraly od 19. století se tvořící hasičské sbory, v nichž často působili, nebo je zakládali i kominíci. Proto je asi dnes spojován svatý Florian hlavně s hasiči.
Kominíky bylo možné potkávat i v táborských ulicích, přinejmenším od první poloviny 17. století. Přicházeli z oblasti jezera Maggiore na pomezí dnešní Itálie a Švýcarska a pokud se ve městě usadili, pracovali zde po dlouhá desetiletí. Z torzovitě dochovaných archivních pramenů, rozesetých po celé Evropě se členové Spolku pro založení muzea kominického řemesla a jeho propagaci snaží sestavit příběhy jejich životních osudů. Některé z nich budou představeny i v rámci táborské výstavy. Spolek tím završí pět let své činnosti.
Na vernisáž, vedle místních návštěvníků, přijeli kominíci ze všech koutů republiky i kolegové ze zahraničí. Ujít si ji nenechal ani potomek jednoho z kominíků, působícího v jižních Čechách, s nímž jsme se seznámili při naší loňské studijní cestě. Pro pana Julia Perfettu, žijícího dosud ve stejné obci, jako jeho kominický prapředek, bylo naše seznámení příležitostí nejen k návštěvě výstavy, ale i k poznání části Čech, kde před třemi staletími jeho předci nalezli obživu i nový domov.
Každý návštěvník vernisáže si díky daru Knoflíkářkého průmyslu Žirovnice mohl odnést svůj knoflík pro štěstí.
Dík za obohacení občerstvení patří bernartickému Pekařství rodiny Malých.
150 let Jednoty kominíků v Praze, Kampa 2018
Ačkoli výstava, oproti původním propozicím, trvala jen po dobu oslavy, doplnila kulturní program v parku Kampa a mnozí se u ní rádi zastavili.
Milevské muzeum 2014
V průběhu roku 2014 nás oslovil ředitel Milevského muzea pan Vladimír Šindelář a ze společné iniciativy vznikla výstava v příjemném prostředí milevského kláštera. Bylo třeba vyhovět požadavku instalovat veškeré exponáty do stávajících vitrin, s čímž jsme se snažili popasovat co nejvhodněji. Prostor přidělené výstavní síně nám byl záhy těsný, a proto jsme po dohodě s panem ředitelem expandovali i do přilehlých chodeb. Neobvyklý výstavní prostor poskytl zdejší průlezný komín. Vernisáž se, i za účasti táborských Pouličníků, konala 2. října.
V průběhu výstavy byla ve spolupráci s Českým rozhlasem natočena pozvánka a reportáž pro novoroční vysílání.
O výstavě referoval např. Písecký deník
Divadlo Oskara Nedbala 2012
Z ohlasů učitelek a žáků ZŠ Mikuláše z Husi v Táboře:
Za další výstavou jsme se s dětmi z druhé třídy, vydaly do Divadla. Nejdéle jsme se zdržely na výstavě pana Bažanta.
Výstavní síň byla plná kominíků, a to v různých provedeních.
Kominík jako keramický zvonek, dřevěný na pružině, skleněný jako vánoční ozdoba, obrazy, fotografie a mnoho dalších kominických maličkostí. Děti měly možnost vidět i nejstarší výuční list kominický, kominickou svatbu, ale i kalendáře.
Paní J. Nezvedová mám ještě vysvětlila nápis: Mistr kominický - vdova. Ve městě býval jeden kominík, který když zemřel, přebírala živnost jeho žena a ta, aby řemeslo nezaniklo, se provdala za kominického učedníka a řemeslo tak pokračovalo. Nejvíce se dětem líbil kominický oblek .
To, že kominictví má tradici, svědčí i to, že je možné v obchodech koupit pivo Nakouřený Švihák.
A proč pan Bažant sbírá všechny věci o kominících? Když budete chodit s otevřenýma očima, určitě ho uvidíte a chytnete se za knoflík......... je to přeci kominík.
Čajovna Rolnička, Soběslav 2010
Sladovna Písek 1.12.2009 - 3.1.2010
Gelerie Na Schodišti, Tábor 1.12. 2009 - 31.1.2010
Antikvariát a galerie Bastion 2009
Sezimovo Ústí 2008
K první samostatné výstavě byl zakladatel sbírky Josef Bažant vyzván Městským střediskem kultury a sportu v Sezimově Ústí v roce 2008. K realizaci výstavy, nesoucí název "Hodně štěstí v novém roce přeje kominík..." došlo na přelomu let 2008 video: Toulavá kamera, ČT fotogalerie
Vánoční výstava v Chýnově, prosinec 2005
byla naší prvním výstavním počinem. fotogalerie