29. prosince 2022 jsme byli při tom, když se rodil nový zvon pro zvoničku v Záříčí

04.01.2023

Z iniciativy obecní samosprávy vznikla myšlenka, osadit památkově chráněnou návesní zvoničku v obci Záříčí novým zvonem. Ten původní byl zrekvírován za Velké války. Nyní ve zvoničce visí zvon z náhražkové ocelové slitiny z období První československé republiky. Jeho hlas už sice neohlašuje hrozící požáry, ale stále zní obyvatelům obce při jejich poslední cestě. Tento zvon bude svěšen, konzervován a uchován na vhodném místě. Nový je odlit z bronzu.

V souvislosti s četnými požáry se větší či menší vesnické zvoničky objevovaly ve venkovském prostředí nejen jako nositelky zvonů, oznamujících požáry, ale také jako schrány pro společné obecní hasební nářadí.

Mohutně se jejich výskyt rozhojnil v 18. století v souvislosti s protipožárními nařízeními Marie Terezie a Josefa II. Dřívější ochránce proti požáru svatou Agátu nebo svatého Vavřince v té době stále častěji nahrazoval svatý Florian.

Nedaleký kostel v Dírné je zasvěcen svatému Vavřinci. A protože záříčská zvonička stojí jen pár kroků od vznikajícího kominického muzea, jakmile jsme se o tomto záměru dozvěděli, přišli jsme s myšlenkou, že by nový zvon mohl být zasvěcen právě svatému Florianovi, který je vedle dalších profesí patronem právě kominíků. Náš návrh byl obcí přijat a nový zvon byl doslova v posledních minutách roku 2022 odléván.

Ve zvonařské dílně Michala Votruby v Myslkovicích (https://www.zvonarstvi-votruba.cz/uvod.html) se ve čtvrtečním odpoledni 29. prosince sešli obyvatelé Záříčí i další, kteří na zvon přispěli v obecní sbírce.

A bylo vskutku co obdivovat! - zručnou práci zkušených rukou, cizelovanou desítkami úspěšných realizací.

Rudozlatavou taveninu nalil mistr zvonař za pomoci svých kolegů do připravené formy a svůj postup zúčastněným divákům podrobně objasňoval.

Po nalití proběhl nezbytný přípitek novému zvonu se zvonařským přáním "Ať zvoní!" a nastalo napjaté očekávání, zda se dílo zdařilo.

V silvestrovském dopoledni jsme se u pana Votruby znovu sešli k vyproštění hrubě hotového, zchladlého zvonu z hliněného sevření.

Po odstranění spousty materiálu, kterým byl zvon zevnitř i z vnějšku obalen, spatřil zvon svatý Florian světlo světa. Pan zvonař Votruba byl s výrobkem spokojen a zazvonil nám na ukázku i na rozloučenou se starým rokem.

Než se zvon dočká svého slavnostního zavěšení, bude na něm ještě trochu zvonařovy práce.

V plné kráse by se měl Záříčím rozeznít 6. května 2023, kdy je u příležitosti svátku svatého Floriana naplánováno jeho slavnostní svěcení.

Na nový zvon můžete stále přispívat - formou daru na darovací smlouvu a nebo na účet. Bližší informace získáte u paní starostky Jany Vackové (email: ou@obecdirna.cz, telefon: 606 483 404, 381 213 748)

Atmosféru obou dní můžete nahlédnout zde.

odkaz na video: